Polyesterová vlákna (mezinárodní zkratka PES) jsou syntetické výrobky ze skupiny, ke které patří textilní vlákna z polyetylentereftalátu (PET), z polybutylentereftalátu (PBT) a z polytrimetylentereftalátu (PTT). Označením polyesterová vlákna jsou zpravidla míněny výrobky z PET, ze kterého velká většina vláken pochází.
Polyesterová vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních výrobcích.
K nejdůležitějším kladným vlastnostem patří:
- vysoká odolnost na světle
- odolnost proti povětrnostním vlivům
- odolnost proti mikroorganizmům
- malá navlhavost (rychlé sušení)
Mnohé vlastnosti se dají snadno zlepšit chemickými nebo mechanickými procesy. Například:
- zvýšenou orientací molekul se dá zvýšit pevnost (šicí nitě)
- žmolkovitost (na úkor pevnosti)
- slučování s barvivy (k barvení nemodifikovaných vláken: disperzní barviva)
- srážlivost, obloučkovitost
- relativně tuhé vlákno
- snižuje mačkavost výrobku
Omak a lesk velmi podobný přírodnímu hedvábí se dosahuje u vláken s neokrouhlým (např. trojúhelníkovým) průřezem.
Dutá polyesterová vlákna se používají jako alternativa k peří s tou výhodou, že se výrobky plněné tímto materiálem dají prát. (např. Coolmax).
Vzhled polyesterového hedvábí podobný staplovým přízím se dosahuje mícháním vláken s rozdílným stupněm protažení a tvarování.
Mísením přírodních vláken s polyesterem se dosáhne v mnohém směru zlepšení užitných vlastností příze. Nejjemnější polyesterové vlákno (mikrovlákno) se vyrábí se čtvrtinou tloušťky průměrné bavlny, tkaniny ze směsí s polyesterem jsou lehčí a méně mačkavé, pevnější a trvanlivější např. Polartec. Podobně je tomu u směsí polyester/vlna.
Označení u oblečení 600D, 750D je dáno měřící jednotkou Denier, která se používá pro kvantifikaci tloušťky příze. Denier lze také použít k popisu celkové tloušťky tkaniny, protože jde o prodloužení tloušťky příze použité v tkanině. Je zkrácen jako písmeno "D" po čísle. Čím vyšší číslo, tím tlustší bude tkanina a zároveň odolnější.